‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎

Meie õpilased on tuleviku loojad

Selles blogipostituses anname ülevaate, kuidas toetame meie kooli õpilaste ettevõtlikkust. Ettevõtlikkus on hoiak, julgus olla aktiivne ja alustatu lõpuni viia. See on oluline omadus ettevõtjaks saamisel. 

Miks on ettevõtlikkus oluline? 

Meie kooli üks alusprintsiipidest on tulevikuprintsiip. Ettevõtlikkus on üks neljast omadusest loovuse, vastutusvõime ja iseseisvuse kõrval, mis on äärmiselt oluline, et tulevikus hästi hakkama saada. Silmas peab pidama, et ettevõtlikkus ei võrdu ettevõtlusega.
Ettevõtlikkust toetame nii ainetundides, aga ka projekti tegevustest. Mõnes neis on juba meil mitmeaastane kogemus. Üheks näiteks on osalemine Tallinna Suurel Jõululaadal. 

Jõululaada käivitaja on olnud meie ettevõtlik ja julge õpetaja Marje Randver. 

Pilt: Egert Kamenik

Päris algus ja kust tuli julgus?

Mõte osaleda jõululaadal väljaspool kooli küpses esimesel õppeaastal, 2017 aasta hilissügisel.  Eesmärk oli korraldada jõululaat, aga me ei tahtnud seda teha oma koolismajas, vaid soovisime pakkuda õpilastele reaalset ettevõtluskogemust. Selleks, et pakkuda tõelist müügikogemust reaalse konkurentsiga, oli vaja saada lapsed majast välja päris jõululaadale. Seal on vaja olla konkurentsivõimeline, et keegi ostaks kaupa. Koolimajas nii head müügikogemust ei saa ja õigeid müügivõtteid ei omanda. 
Pärast turu-uuringut leidsime partneri Tallinna Suure Jõululaada näol. 

Tänaseks on koostöö kestnud juba 4 aastat. Saadud müügitulu on tõusnud mitmekordselt – esimese aasta 77 eurolt tänaseks üle 500 euroni. Oluline on ka see, et müügitöö toimub ühise eesmärgi nimel – kogu tulu läheb meie saarereisifondi. Iga-aastasel saarereisil saab osaleda kogu meie koolipere – õpilased, õpetajad, lapsevanemad.

Osalemine jõululaadal ühendab kogu meie koolipere. Koostöös mõeldakse välja ja valmistatakse jõululaadal müüdavad tooted, ning koos pakutakse neid müügiks ka jõululaadal.

Mida on andnud osalemine jõululaatadel?
Küsisime seda 5. klassi õpilaste Ramoni, Richardi ja Marta käest, kes on osalenud laadal juba kaks aastat. 

Ramon:
Meeldis just see, et seal on teistsugune tunne, sest oleme koolist väljaspool. Räägid erinevate inimestega ja see on palju huvitavam. Algul tunned ärevust, aga pärast tunned end hästi. Käid ringi, näed teisi müüjaid ka. Lahe on näha, et kui kutsud enda juurde, siis tullakse ka.
Avastasin endas uusi andeid. Nüüd suhtlen julgelt, pole probleemi pöörduda võõra inimese poole ja küsida, mida vaja. 

Marta:
Ettevalmistused laadaks on tekitanud ikka stressi ka, just et mida teha, mida müüa. Aga müümisega saad harjutada kõike, mida koolis eelnevalt õppinud. Kasvõi seda, et kui palju raha tagasi anda, kuidas võõrastega suhelda ja oma kaupa müüa. Algul ikka kartsin.

Richard: 
Mulle on õpetanud jõululaadal müümine päris mitu asja. Näiteks kuidas kaupa pakkuda ja kuidas saada hakkama oma hirmuga.

Õpilaste müüginipid
Räägi avatult, ole lahke, lõbus ja viisakas.
Ära karda, paku tooteid nii nagu pakuksid neid oma sõbrale!

Mida pakume selle aasta jõululaadal?

6. klass valmistas oma ainetundide raames kaelaehteid ehk ripatseid. Nad uurisid sümboolika tähendust ja erinevaid materjale. Kujundasid isikupärase pakendi ning arutlesid, kui palju võiks toode maksta ning kuidas jõuda kasumini.

Õpilased läbisid metallitöö algkursuse Mihkli Gildis õpetaja Krista Lehari juhendamisel saatjaks meie õpetaja Merike Kikas. Kursuse käigus omandasid õpilased oskusi metallitööst. Tutvuti elementaarsete töövõtetega nagu lihvimine, viilimine, jootmine ja poleerimine. Materjalidest kasutati vaske, messingit ja hõbedat. 
Tundides valmisid eriilmelised punseldatud ripatsid ning valtsi abil pressitud traadimustriga ripatsid.
Õpilaste jaoks olid tunnid põnevad. Kõik tegid aktiivselt läbi erinevaid töövõtteid ja töötasid julgelt töövahenditega.

Peame teatama, et sellel aastal meid T1 kaubanduskeskuse jõululaadalt ei leia, sest õppetöö on viidud distantsõppele. Oleme koostamas meie jõulutoodete kataloogi ja jagame seda peagi.