1.-4. klasside suurprojekt „Jõululaat“
Loova tuleviku kooli üheks traditsiooniks on saanud osalemine jõululaadal väljaspool kooli. Aastal 2022 osalesime Järve keskuse jõululaadal.
Ettevalmistustega alustasime juba novembris. Toimusid arutelud õpetajate, lastevanemate ja õpilastega. Kogusime kokku kõikvõimalikud ideed, mida jõululaadale müügiks valmistada. Nii, nagu eelnevatelgi aastatel, nii ka sellel korral oli eesmärgiks, et õpilased valmistavad tooted ise ja koolis. Vastata oli vaja küsimustele, kuidas saame materjali, kes juhendab, kas aega on piisavalt. Minule tulid appi lapsevanemad.
Pakutud ideedest valisime välja soolataignast kuuseehted, õunamoos, süüteroosid, võtmehoidjad. Leian, et kogukonnakoolina on oluline kaasata peresid. Sellised ühised ettevõtmised seovad klassi ühtseks pereks, lähendavad kooli ja kodu. Soolataignast kuuseehteid tehes kogesid õpilased, et ostmise asemel saab lihtsate vahenditega ise sama luua. Suured tänud Väleki emale Inesele, kes antud töötuba läbi viis. Ines on ise mitu aastat osalenud Tallinnas PiparkoogiMaania näitusel. Kogenud piparkoogitegija
juhendamisel oli ka kuuseehteid huvitav teha. Näiteks olid Inesel kaasas kõikvõimalikud lisad, millegavtaigna sisse mustreid vajutada.
Järgmine kohtumine oli Marta-Miia ema Margitiga, kes klassiga koos õunamoosi tegi. Õpilased tõid kodudest kaasa purgid, lõikelauad, väikesed noad. Margiti juhendamisel kooriti õunad, tükeldati, kallati segu potti, kuhu lisati suhkur ja kaneel. Moosi keetmiseks kasutasime edukalt ühe rauaga väikest pliiti. Moosi podisemise ajal valmisid purkidele sildid ning kaantele kaunistused. Klassi lemmikuks sai aga õunasalat. Õhtul valmisid kodudes õpilaste juhendamisel magustoidud: jäätis õunasalatiga. Pliit oli meil juba olemas, asusime keetma uut rooga. Seekord mittesöödavaid süüteroose.
Külla tuli Eva ema Lea. Kodudest võeti kaasa papist munareste, vanu küünlaid. Valmis said laada kõige populaarsemad tooted- tule süütamiseks süüteroosid. Võtmehoidjatele ripatsi punumist oli hea siduda muinasjutuga. Nii saidki tänu „Rapuntsli“ muinasjutule selgeks muinasjutu tunnused ning kolme paelaga punumine.
Järgmine suur teema oli rahatarkus. Raamatu „Tom õpib rahamängu“ abil sai klass teada, mis on kulu,
tulu ja kasum. Poemängudega kordasime peast arvutamist. Mängurahaga harjutati ostmist ja müümist
kooli kohviku päeval. Vahetult enne laata said algklassid kokku. Hinnastasime arutelude käigus oma tooted, pakkisime ning olimegi valmis päris laadaks.
Laada päeval sai iga klass endale umbes 2-tunnise müügiaja. Selle aja sees olid õpilased leti taga- reklaamisid oma tooteid ja tegid aktiivset müügitööd. Suhtlemine käis nii eesti kui ka inglise keeles.
Saadud tulu eest sõidame algklassidega kevadel mõnele Eesti saarele, Kihnul ja Ruhnul oleme juba käinud. Minul õpetajana oli roll kogu projekt siduda õppetööga, lõimida erinevate õppeainetega, olla suunaja ja toetaja. Projekt toetas järgmisi olulisi õpioskusi: õpilane oskab peast liita ja lahutada; saab teadmisi rahatarkusest; teab, mis on kulu, tulu, kasum; teab, mis on temperatuur; kaaluühikud nagu kg, g; pikkusühikud nagu cm, mm.; teab, et meie rahaühik on euro; oskab sirkliga ringi joonistada; teab ajaühikuid sekund, minut, tund. Õpilane avaldab arvamust, esitab küsimusi, pakub lahendusi. Õpilane loeb ja mõistab loetut, tegutseb juhise järgi. Õpilane kirjutab ärakirja vigadeta. Õpilane omandab töövõtted nagu punumine, vormimine, sõlmimine, rebimine; omandab uue töövõtte nagu moosi keetmine. Õpilane järgib ohutusnõudeid, kasutab töövahendeid eesmärgipäraselt.
Laadajärgsel refleksioonil tõid õpilased välja, et arvutamist oleks võinud olla enam: „Järgmine kord paneme hindadele juurde ka sendid.“ Vaimustuti sellest, et avanes võimalus rääkida inglise keeles.
Positiivse elamuse said kõik õpilased ja ühiselt oldi nõus, et järgmisel aastal kindlasti kordame ning siis teeme veel rohkem tooteid ja otsime koha, kus on veel rohkem inimesi. Olge siis 2023. aasta detsembris tähelepanelikud, jälgige reklaami ja nii leiategi Loova tuleviku kooli väiksed ettevõtjad kusagil Tallinna laadal oma tooteid taas müümas.
Karin Kangur