Lõppes projekt “Unistame suurelt – MEIE OMA ROHETEHNOLOOGILINE KOOLIMAJA.”
Sellel aastal uurisid meie vanemate klasside õpilased rohetehnoloogiat ehituses. Oli ka üks
unistus – oma koolimaja, mis ehitatud roheteadlikult kasutades materjale, mis vajavad
tootmiseks vähem energiat. Etteruttavalt saab öelda, et saime väga palju teadmisi juurde.
Saime teada, et Eestis ei ole hetkel võimalik põhust koolimaja ehitada, sest
tuleohutusregulatsioonid seda ei luba.
Sissejuhatuse teeb Sven Aluste
Projekti vältel kuulasid õpilased oma ala asjatundjaid Sven Alustet ja Ragmar Saksingut. Kui Sven esimesel kohtumisel tutvustas savi-põhuehitust, siis Ragmar Saksing andis ülevaate erinevatest rohetehnoloogilistest ja nutikatest lahendustest Tehnopolis. Õpilastele korraldas need tegevused loodusteaduste õpetaja Gedi Põder.
Tehnopolis veebruaris
Siis kui sissejuhatus teemasse oli tehtud, tegeleti roheteemadega edasi ka matemaatika tundides. Käsitleti järgmisi teemasid koos matemaatika õpetaja Andreas Viikvald’iga. 6.klassis uuriti ja võrreldi põhuplaatide ja kivi-/klaasvilla omadusi ja hindu. Arvutati võimaliku põhumaja maksumus. Avati salvestunud energia ja nullenergia mõistet. 7. klassis arvestati ja võrreldi küttekulu säästuprotsenti põhumajal ja paneelmajal.
Kunstiõpetaja Kaisa Kuusikuga kavandati kunstitundides põhukooli maketti. Kuidas maketti ehitada, uuriti Eesti arhitektuurimuuseumis.
Kuna projekti suureks eesmärgiks oli tutvuda päris põhuehitustega, sai ette võetud reis Taani Feldballesse Friiland kogukonda Jo Morandini ja Lars Kelleri juurde, kes säästvat roheehitust ellu viinud ja õpetanud üle 15 aasta. Meil õnnestus Jo juures õpitoas krohvimist õppida ning arhitektuuri õpitoas koolimaja sisekujundust joonestada. Külastasime ka põhust ehitatud koolimaja ja lasteaeda. Need olid mõnusa sisekliimaga kaasaegsed ehitused.
Taanis savikrohvimist õppimas
Arhitektuuri õpituba Taanis
Viimaseks ühisürituseks 6.-7. klassile oli mai lõpus Sven Aluste juures Hobukoolis rohetehnoloogialaager, kus õpilased keskendusid loodusehituse temaatikale – mõõtsid tuult ja vaatasid päikest, panid kokku päikeseenergia maketi, mõõtsid voolu, külastasid ka kohalikku päikeseelektrijaama, ehitasid maketti, osalesid praktilistes taaskasutatud puidu, savi ja põhu ehituse õpitubades.
Õpilastele meeldis Hobukoolis väga. Tagasi koolis, andsid 6.-7. klass õpilased viiendikele ülevaate, mida aasta jooksul on õpitud.
Kokkuvõte kaaslastele
Õppeaasta lõpus viidi läbi küsitlus rohetehnoloogiliste teadmiste kohta. Sealt tuli välja, et õpilased, kes olid aktiivselt osalenud projekti tegevustes, neil olid ka paremad teadmised rohetehnoloogia kohta. Viiendikud ootavad nüüd ise ka, et saaksid taolises projektis kaasa lüüa.
Projekti tulemusena valminud voldik
Tänud kõigile õpilastele ja ka juhendajatele, kes selle projekti õnnestumisele kaasa aitasid.
Kersti Vana
projektijuht
Projekti rahastas Eesti riik, Keskkonna ministeerium